Historie oddílu 1976-1978 a 1978-1979

26.11.2019 09:34

HISTORIE ODDÍLU VIKINGOVÉ

 

Jak to všechno začalo i pokračovalo vzpomíná Viki…

Vedl jsem v letech 1970 až 1976 oddíl RACEK v Ústí nad Labem – odkud pocházím. Oddíl byl inspirován Foglarovkami a Skautingem, kterým jsem také krátce prošel a byl tak typicky tábornicky suchozemský.

 

1976 - 1978

V roce 1976 jsem narukoval na dva roky na základní vojenskou službu. Právě v té době vychází kniha od Miloše Zapletala „Sedmička“, která popisuje činnost vodáckého turistického oddílu mládeže. Knížka mne naprosto uchvátila, a protože jsem díky taťkovi Čambalovi vodák takřka od narození, záhy jsem dospěl k rozhodnutí, že právě takový vodácký oddíl chci založit a vést a hned jsem začal usilovně připravovat ideově i organizačně jeho podobu. A protože v Ústí teče jen Labe (tehdy ukrutně špinavá stoka) začal jsem přemýšlet a pak i reálně hledat, kam se po vojně přestěhuju a kde ho založím. Projel a prohlédl jsem několik Českých měst ale v okamžiku, kdy jsem stál pod věží Železná Panna na soutoku Malše a Vltavy, bylo o místě bezpečně rozhodnuto.

 

1978 - 1979

Do Budějovic, kam se stěhuji okamžitě po skončení vojny, přijíždím již s hotovou strukturou vodáckého oddílu VIKINGOVÉ. Měl jsem připravený nejen název oddílu, ale i jeho znak, heslo, pokřik, systém družin – posádek, oddílových hodností a potřebných odborností a také systém bodování, zkoušky, nápad na svolávací Lodní telegraf Modrý Petr, oddílové peníze Piastry, signály i seznam potřebného vybavení a obecně všechny další atributy, které byly potřebné pro založení vodáckého oddílu. Příloha1.jpeg   Příloha2.jpeg

V Budějicích mi od počátku přálo štěstí zcela neobyčejně. Obrátil jsem se zcela logicky na tehdejší Krajský Dům pionýrů a mládeže, který jako jediná instituce mohl mít prostředky na zakoupení potřebného vybavení a ukázalo se, že to byla dokonalá volba. Zrovna rok předtím zde ukončil svoji činnost dlouholetý vodácký oddíl vedený původně rodinou Ouředníků, kteří se odstěhovali za divokou vodou pod Lipnem do Vyššího Brodu, kde posléze odchovali řadu reprezentantů včetně např. Lídy Polesné. Oddíl poté vedli Honza a Petr Trnků se Zbyňkem Čejků. Tak se stalo, že vedení KDPM po možnosti vzniku nového oddílu vodní turistiky dychtivě sáhlo. Okamžitě mi nabídli prostory pro klubovnu ve východní věži správní budovy Lannovy loděnice a poskytli veškerou podporu. Ředitelkou KDPM byla válečná veteránka Živana Aufrechtová a vedoucím oddělení turistiky Zdeněk Tomšíček. Další, pro tu dobu nemalou výhodou bylo, že při KDPM byla i samostatná pionýrská skupina. Vzhledem k tomu, že tehdy vlastně každý musel být pionýrem, řešilo to problém dětí, které tak nemuseli chodit do pionýra ve škole a já mohl založit oddíl pro děti z celého města. Skupinovou vedoucí 14. Pionýrské skupiny byla soudružka Míla Štarková.

Chtěl jsem původně se založením oddílu rok počkat, a ještě si připravovat podmínky, ale v téhle konstelaci jsem začal jednat okamžitě. KDPM vypsalo nábor do škol a takřka obratem se přihlásila asi desítka hochů zejména ze školy Grünwaldova.

Ve čtvrtek 23. listopadu se konala naše první seznamovací schůzka a následovali brigády na úpravě klubovny, která se především musela vymalovat a uklidit. V sobotu 25. listopadu jsme poprvé vyrazili také na vodu a pluli s LAMPIÓNY na kánoích k bubnům Jiráskova jezu. Po několika dalších brigádách byla klubovna konečně hotová, a tak ve čtvrtek 7. prosince 1978 byl oddíl VIKINGOVÉ slavnostně založen. Zakládací listina3.jpeg Zakládající členové byli: Viki, Petr Jerhot – Bobr, Pavel Schaffelhofer – Tuleň, Jirka Stašek – Skukům a Jirka Boček – Čolek. Dalšími členy oddílu pak byli: Jirka Crkva, Luděk Černý – Větrník, Jirka Budějický – Papež a Tonda Helmich – Pumpa. Zakladajici clenove oddilu 4.jpeg a  Zakladajici clenove oddilu 5.jpeg

16. prosince1978 jsme vyrazili na první oddílovou výpravu z Černého Dubu na hrad Dívčí kámen v ohromujícím počtu tří osob – Viki, Tuleň, Skukům.

3. února 1979 se konala druhá oddílová výprava zvaná Polární na Holubovské louky se sáňkováním a koulováním naštěstí už v hojnějším počtu 5 osob.

15. února vznikají první dvě posádky

DELFÍNI s kapitánem Bobrem a kormidelníkem Pumpou

LACHTANI s kapitánem Tuleněm a kormidelníkem Skukůmem

Ve stejný den, také začínají naše pravidelné středy v tělocvičně. Dlouho jsme chodili do malé tělocvičny v Baarovce.

 

V průběhu ledna a února oddíl posílili nováčci převážně ze školy J.Š.Baara: Vojta Rybák – Eskymák, Pepa Macháček – Jožin, Roman Borovka – Vodník, Pavel Klimeš – Ostříž, Vlasta Bakula – Racek, Karel Kubička – Žába, Zdeněk Malena, Roman Komrska – Žralok, David Mašek – Doktor

23. února 1979 vychází první číslo oddílového zpravodaje DRAKKAR

24. února 1979 byl zvolen Radou admirality první oddílový Komodor – stal se jím Bobr

5. března – se uskuteční 1. ročník soutěže SMYSLOVÝ ŠESTIBOJ. Prvním vítězem je Skukům.

8. března 1979 vychází v Drakkaru číslo 2 seznam vybavení na akce následně proslulé pod názvy: Malá Polní, Velká Polní, Plný Lodní Pytel.

26. března 1979 jsme pod hlavičkou organizace SVAZARM založili Klub branného vodáctví VIKINGOVÉ. Předsedou je Viki, Místopředsedou Honza Trnka – Strejda, pokladníkem Zbyněk Čejka a jedním z členů Petr Trnka všechno kluci z bývalého vodáckého oddílu Peřej, kteří Vikimu částečně pomáhali v začátcích s vedením oddílu.

Ve stejný den k nám dorazili masivní dřevěné pramice P7, které nám nakoupilo vedení KDPM.

1. dubna 1979 jsme poprvé vyrazili na pramicích na vodu.

7. dubna 1979 se koná první ročník akce NOČNÍ VÝSADEK za účasti 4 oddílů: VIKINGOVÉ, TÁBORITÉ, MLADÍ STRÁŽCI HRANIC a RACEK z Ústí nad Labem. Nocni vysadek 6.jpeg

29. a 30. dubna 1979 se konala první VELKÁ PLAVBA PO VLTAVĚ. Akce to byla vskutku legendární. Šestnáct námořníků plulo na humpoláckých těžkých dřevěných pramicích a jedné kánoi v nějakých 13oC a občasného deště za dva dny trasu ze Zátoně až do Budějovic (56 km). Díky zranění Jožina a jeho nutnému ošetření v nemocnici a dalším zádrhelům jsme v neděli vyráželi z krumlovské Latráně až po poledni. Poslední dva jezy Boršov a Plánský jsme už jeli za úplné tmy. Velka plavba po Vltave 7.jpega Velka plavba po Vltave 8.jpega Velka plavba po Vltave 8.jpeg

Ještě do prázdnin byli další vodácké plavby a akce:

8. května - LÍNÁ MALŠE 14. května – DOJÍŽDĚNÍ MALŠE

13. května – VÝPRAVA K ZELENÉMU KŘÍŽI – s prvním závodem posádek ve vaření.

26. až 27. května – první účast na Kotorském závodu branné zdatnosti SVAZARMU na rybníku SVĚT v Domaníně – Delfíni (Bobr, Jožin, Vodník, Papež a Kotouč) 2. místo starší žáci.

Následovala plavba PRALESY LUŽNICE. Na těch dřevěných těžkých šífech jsme se pustili do úseku řeky z Dvorů nad Lužnicí. Za dva dny jsme ujeli pouhých 7 km a skončili příznačně v obci Hrdlořezy.

31. května – se koná 1. závod oddílových cyklistických závodů – VELKÁ CENA MALŠE – F1

1. až 3. června jsme se zúčastnili republikové akce VODÁCKÁ PRAHA

16. a 17. června – PRALESY LUŽNICE II. Pokračování po Lužnici bylo podobně krkolomné, a ještě ke všemu pršelo, a tak jsme skončili po pár kilometrech v Suchdole.

Prvním vítězem celoročního bodování jsou v posádkách LACHTANI v jednotlivcích je 1. Racek 2. Bobr 3. Ostříž.

Do oddílu v průběhu jara postupně ještě přibyli Luděk Einramhof – Hádě a Karel Hager – Kotouč a od května se začíná ve vedení objevovat instruktor Pigmy.

První rok oddílové činnosti končíme 1. táborem (viz. NAŠE TÁBORY) v počtu 17 námořníků.